X
تبلیغات
پراید - انتخاب تایر مناسب 1

پراید

مشکلات فنی خودرو پراید

انتخاب تایر مناسب 1

به نام خدا

انتخاب تایر مناسب برای  اتومبیل

 در این نوشتار به شرح پارامترهای ((Tread wear)) ، ((Traction grade)) و ((Temprature grade)) که روی لاستیک درج می شود پرداخته می شود. این اصطلاحات را ممکن است هنگام خرید تایر از سوی فروشندگان جهت تبلیغ شنیده باشید .

Treadwear grade

رتبه ی دوام آج لاستیک ((Treadwear grade ))  بر اساس استفاده از لاستیک در جاده واقعی می باشد. خودرو در یک سیکل تعیین شده در جاده ای در غرب تگزاس حرکت می کند تا در  مجموع مسافت 7200  مایل را طی کند. در هر 800 مایل اتومبیل کنترل شده و فشار باد تایرهای آن اندازه گیری می شود و در پایان با استفاده از ابزار اندازه گیری آج تایر را اندازه گیری و ثبت می کنند و برای تایر آزمایش شده یک عدد Treadwear grade  تعیین می شود. یک تایر با عدد Treadwear grade 100 نشان می دهد که آج تایر حداقل امتیاز را بدست آورده است . 200 نشان دهنده اینست که آج تایر دو برابر آج تایر رتبه 100 عمر می کند و 300 نشان دهنده عمر سه برابری آنست. مشکلی که در اعداد Treadwear grade  وجود دارد آنست که این گزارشات فقط شامل عملکرد تایر در مسافت کوتاه 7200 مایل می شود یعنی تولید کنندگان تایر هنگام تعیین رتبه بندی فقط نیازمند اطلاعات آج اولیه هستند و این رتبه می تواند بسته به میزان محافظه کاری و خوشبینانه بودن قسمت بازاریابی آنها متفاوت باشد. عموما مقایسه رتبه Treadwear grade  تایر هنگامی می تواند مفید باشد که تایرها از یک برنده باشند و مقایسه رتبه Treadwear gradeآآ از برندهای مختلف نمی تواند چندان مفید باشد.

Traction grade

Teraction grade ((رتبه ی کشش)) بر پایه ضریب کشش تایر در یک مسیر مستقیم و مرطوب هنگامیکه تایر سطح مخصوص آزمایش ترمز می کند تعیین می شود. آزمایش Traction grade امتیازی برای ترمز روی سطوح خشک، پیچیدن روی سطوح خشک و مرطوب یا مقاومت در برابر شناور شدن روی آب در سرعت های بالا ندارد . برای تعیین Traction grade تایر مورد آزمایش به میزان مناسب باد شده و روی یک اکسل به نام Skid trailer نصب می شود. Skid trailer توسط یک کشنده با سرعت 40 مایل بر ساعت روی آسفالت مرطوب و سطح سفت و مرطوب کشیده می شود و ترمزهای آن ناگهان قفل می شوند و سنسورهای اکسل ضریب اصطکاک تایر (نیروی g ترمز) را حین سر خوردن  اندازه می گیرند . در زیر رتبه بندی موسسه UTQG برای Traction grade  آورده شده است.

نیروی g در سطح سفت

نیروی g در آسفالت مرطوب

Traction grade

.۴۱/ ۰

بالای 54/0

AA

۳۵/ ۰

بالای 47/0

AA

۲۶/ ۰

بالای 38/0

B

۲۶/ ۰

کمتر از 38/0

C

 

Temperature grade

Temperature grade ((مقاومت گرمایی)) نشان دهنده میزان دمایی است که توسط تایر تولید و تحمل می شود. اگر تایر قادر به تحمل گرمای تولید شده نباشد توانایی آن برای مقاومت در سرعت های بالا کاهش می یابد . این رتبه بر اساس عملکرد بدون مشکل تایر در سرعت بالا هنگام حرکت تایر باد شده ی مورد آزمایش در سرعت های بالا روی یک چرخ آزمایشی با قطر بزرگ و سرعت بالا    انجام می شود.  

سرعت (مایل بر ساعت)

Temperature grade

بالای 115

A

بین 100-115

B

بین 85-100

C

 

منبع : http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=48

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم آذر 1389ساعت 11:26  توسط محمد آئینه  |